Заклик до дій випускників КУПП в умовах загрозливої політичної ситуації в Україні

Вже вкотре урядова делегація України в Брюсселі 25 лютого цього року виявила цілковиту неготовність чинного політичного режиму стосовно визначного моменту щодо європейського майбутнього, продемонструвавши свою неспроможність протистояти справжнім світовим викликам.

Де і коли могли б підписати Угоду про асоціацію України з ЄС? В одній із квітучих країн ЄС протягом одного із чудових весняних місяців – березня, квітня чи травня вже 2013 року.

Доволі зворушливо було б уявляти те, як добірно виглядала б Україна в розкішній суміші європейських націй... Європейський Союз от-от би отримав те, чого йому так довго не вистачало, – націю-батьківщину першої писаної демократичної Конституції українського козацького гетьмана Пилипа Орлика, датованої 1710 роком.

Натомість із приголомшливою зухвалістю та скрипом Україна знову втратила свій унікальний історичний шанс. Сучасна політика потребує використання абсолютно протилежних здібностей, аніж ті, якими користуються українські політики. Альтернативними до цих так широко розповсюджених в Україні “здібностей”, вдалося опанувати нам, випускникам Канадсько-Української Парламентарної Програми (далі – КУПП), місією якої саме є впровадження високих стандартів демократичних цінностей. Студенти КУПП мали непересічну нагоду самостійно постажуватися в депутатів Палати Громад Парламенту Канади, колиски світових концепцій свободи, демократії, прав людини та верховенства права.

Саме тому ми, випускники КУПП, звертаємося до кожного громадянина України, президента України як гаранта конституційних прав, а також інших органів та посадових осіб, перелік яких наведений далі, стосовно невідкладного і беззастережного вжиття запропонованих нами заходів на шляху до розвитку верховенства права в Україні, а також виконання безпосередньої вимоги ЄС щодо підписання Угоди про асоціацію, через здійснення невідкладних заходів у сфері розвитку захисту прав людини – у строк, не пізніше 1 травня 2013 року:

1. Скасувати рішення суду у справі Сергія Власенка, яким припинено його депутатські повноваження, та поновити його на посаді народного депутата Верховної Ради України.

2. Президенту України – прийняти закони або закон про амністію, яким(и) звільнити чільних осіб українських опозиційних партій – Юлію Тимошенко та Юрія Луценка відповідно. Ми далі вимагаємо належного, невідкладного та безумовного виконання зазначених документів уповноваженими на те належним чином посадовими особами та органами. Наша вимога зумовлена не політичною прихильністю до зазначених осіб, а виключно вибірковим характером заходів відповідальності, вжитих до цих політиків.

3. Пришвидшення опрацювання Комітетом Верховної Ради з питань правосуддя питань, пов’язаних із реформами судової системи. Зокрема, ми вимагаємо на законодавчому рівні: (1) впровадження системи суду присяжних в Україні; (2) виключення посади президента України зі списку осіб, уповноважених на призначення суддів в Україні; (3) впровадження заходів відповідальності до регіональних та національних органів самоврядування юристів за сприяння корупції. Вимагаємо прийняття відповідних законів та підзаконних актів.

4. Відповідним комітетам Верховної Ради України – взяти до уваги рекомендації Венеціанської Комісії від 2012 року та Комісара ЄС із розширення та політики сусідства Штефана Фюле від 25 лютого 2013 року та розробити відповідні зміни до виборчого законодавства України.

5. Кожному юристу України – цінувати почуття власної гідності та зайняти активну професійну позицію із засудження будь-якого неправомірного використання правосуддя для політичних цілей. Шановні юристи, тільки за умови, якщо не буде професійної юридичної байдужості до щоденних соціальних питань, всі наступні спроби вживати адміністративний ресурс (у тому числі і до Вас самих) будуть приречені на стопроцентну поразку. Для підготовки проекту листа, звернення чи плаката Вам знадобиться всього кілька годин Вашого часу. Але тим самим Ви зробите інвестицію довжиною в ціле життя, як власне, так і своїх дітей.

6. Втілення принципів прозорості та відповідальності Кабінету Міністрів України стосовно підготовки та проведення фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу УЄФА Євро-2012. Зокрема, ми вимагаємо, щоб прем’єр-міністр України та (або) інший орган чи посадова особа, належним чином на це уповноважена, ініціювала процедуру призначення незалежної аудиторської компанії з питань перевірки обсягу та порядку використання коштів Державного бюджету України під час підготовки та проведення фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу УЄФА Євро-2012 (в частині, що стосується, але не виключно пов’язана з діяльністю Нацагентства Євро-2012). Ми вимагаємо підписання зазначеного документа (документів) про призначення аудитора. Надалі ми очікуємо прийняття висновку за результатами робіт такої належним та прозорим чином призначеної аудиторської перевірки.

7. Всім українським громадянам – активно звертатися до народних депутатів Верховної Ради України, які представляють їх виборчий округ чи обрані за списком партій з усіх питань, щодо яких ці особи зобов’язані втрутитися і допомогти всім нам у наших щоденних клопотах. Кожен із нас має право наглядати за процесом прийняття ними рішень, а також встановлювати зручні для нас кінцеві строки владнання елементарних побутових проблем – прибирання вулиць від снігу, відновлення водозабезпечення, ремонт міської дороги чи прибирання вулиці від сміття. Пишіть детально та вказуйте чітко кінцеві строки. Колективні звернення спрацюють краще. Разом зв’язані палички неможливо переломити, на відміну від поодиноко взятих. Не забуваймо про це, коли працюємо для себе самих.

Зіткнувшись із домашньою реальністю, після набутого досвіду як КУПП в Канаді, найбільше впадає в очі те, що сучасна місцева та національна політика насамперед повинна складатися із професійних менеджерів. Іншими словами, чому нам, українцям, так цікаво дізнатися, як щось смакує перед тим, як, власне, скуштувати це? При цьому до влади так само застосовується те саме правило, що і до їжі. Так як Ви нізащо не будете їсти скислий борщ, так само природньо немає жодної причини сліпо слідувати і терпіти неефективну (а все частіше – брутальну) владу.

Запрошуємо прочитати статтю інтерна КУПП 2012 у канадському виданні “Winnipeg Free Press”: http://www.winnipegfreepress.com/opinion/westview/please-canada-stand-up-for-democracy-in-ukraine-178804001.html

Уряди ЄС, США та Канади повинні застосувати санкції проти тих українських посадовців, які відповідальні за порушення прав людини в Україні, а також застосувати візові санкції проти них, заборонити користуватися банківськими послугами в західних установах всім особам, причетним до режиму.

Змінювати наше життя в Україні простіше, ніж ми всі звикли думати.

Просимо і закликаємо ділитися знаннями проблем із друзями, колегами, родичами, сусідами, студентами.

Запрошуємо українців, які живуть в Україні, а також Світовий Конгрес Українців, організації української канадської діаспори, українську канадську діаспору та українську діаспору цілого світу колективно та активно організовувати підтримку акції “Вставай, Україно!”, яка відбудеться в місті Києві 18 травня 2013 року.

Вставай, Україно! Слава Україні!


Випускники Канадсько-Української Парламентарної Програми