Грузія – країна, яку любила Леся Українка та яку варто відвідати

Післямова до святкування 140-ої річниці від дня народження видатної української поетеси

“Якби я не була українкою, хотіла б бути грузинкою”

Леся Українка

Минулого місяця відбулося святкування 140-ої річниці від дня народження Лесі Українки, яке святкували не тільки в Україні та Канаді, але й у Грузії. Посольство України в Грузії організувало проведення заходів, присвячених цій даті. А 25 лютого – у день народження поетеси – відбулося покладання квітів до пам’ятника Лесі Українки в містечку Сурамі за участю представників Посольства України, Товариства Лесі Українки в Грузії та української діаспори.

Частина життя Лесі Українки пов’язана із Грузією. Тут вона періодично жила та працювала протягом десяти років. Тут, у курортному містечку Сурамі, вона провела останні дні життя. Досі діє будинок-музей, де вона тоді мешкала. Грузини бережуть пам’ять про нашу видатну поетесу.

Саме тут вона працювала над своїми творами “Лісова пісня” та “Камінний господар”. Ще б пак! У листі до рідних вона написала: “...Який цікавий, дивовижний куточок – Грузія! Це таке прекрасне місце, що неможливо жити тут і не бути поетом. Я бачу багато спільного між своєю рідною Україною та Грузією”.

Що ж це за країна, Грузія, що її так любила Леся Українка?

У грузинів є красива легенда. Коли Господь створив Землю, то розселив по ній всі народи. А про грузинів забув... Поскаржилися вони Йому – мовляв, де ж їм жити? Задумався Господь і віддав їм місце, яке приготував особисто для себе.

Коли буваєш у Грузії, розумієш, що ця легенда – не просто прадавня казка. Грузія – країна дуже красива! А ще Грузія багата на різні природні скарби та талановитих людей.

У січні я побував у Грузії. Там бував неодноразово, відвідуючи своїх родичів, людей дуже гостинних. І щоразу їду туди з великим задоволенням. Природа там чудова, дуже красива, вода цілюща, люди привітні.

Леся Українка недарма провела там багато часу. Адже вона не тільки працювала там над своїми творами, а й лікувалася від тяжкої хвороби. Впевнений, перебування на цій землі продовжило їй життя. Лікує тамтешній клімат, лікує земля, лікує вода.

Цього разу хочу розповісти про Боржомі, курортне містечко неподалік від Сурамі.

Багато людей їздить в Боржомі на лікування, де добре розвинена мережа медичних закладів. Чим лікують виразки, коліти, гастрити? Звичайно, мінеральною водою, яку в будь-якій кількості БЕЗКОШОВНО можна випити з джерела у парку. Вода тут незвичайна, цілюща і смачна.

От я і замислився, чому в Канаді мінеральні води є, а таких курортів, як грузинські Боржомі та Цхалтубо, українські Трускавець та Миргород, європейські Баден-Баден та Карлові Вари, – немає? Колись український лікар порадив би хворому поїхати попити цілющої води або прийняти ванни на курортах Карпат, Криму та Кавказу. Чи порадить вам таке канадський лікар?

А як там зараз? Не знаю про інші курорти, але в Боржомі... Там чудово! І до природної краси краю можна додати декілька готелів, де умови не гірші, ніж у кращих готелях, що відповідають світовим стандартам. Умови цілком комфортні: триразове харчування входить до вартості проживання, ціни нижчі за канадські та європейські, їжа смачна. Вино, на мою думку, не має рівних! А щодо мінеральної води, то вона тут, зовсім поруч. А якщо не поблизу, її щодня привозять прямо до готелю. Свіжу... Пийте на здоров’я!

У Боржомі є два санаторії. Один – майже в центрі міста, і джерело мінеральної води знаходиться прямо на його території. Другий, який раніше належав 4-му Управлінню (де лікувалися міністри та перші секретарі, а також перші особи Радянського Союзу, а зараз – грузинська еліта), розташований на околиці Боржомі. Там є лікарі, кабінети діагностики, процедурні, гідромасажні та грязьові ванни. Лікар після обстеження та аналізів призначає курс лікування, і пацієнт ходить на процедури, п’є мінеральну воду, приймає ванну з боржомі, а як треба, то, перепрошую, і клізму з чистісінької боржомі поставлять. До речі, для подібних процедур застосовують одноразові шланги.

І не можу обійти своєю увагою клімат – дихати там дуже легко. Влітку, наприклад, коли у Тбілісі може стояти спека, в Боржомі прохолодніше. Саме місто розташоване в ущелині, в долині річки Кури, а її  притока, гірська річка Боржомка, створює ефект кондиціонера.

А для любителів “дикого” відпочинку пораджу Національний парк “Боржомі-Харагаулі”, де можна подорожувати пішки, на велосипедах, верхи на конях і навіть ставити намети...

Звісно, мені хотілося б написати більше. Добрих вражень дуже багато... Скажу тільки одне – я знову хочу в Грузію! І наступного разу я поїду до того самого курортного містечка Сурамі, де провела свої останні дні Леся Українка.

Геннадій Ляшенко