НАВКОЛО СВІТУ

 

У Словаччині згорів старовинний замок 

У словацькому селищі Красногірське подграддя, недалеко від міста Рознава, згорів один із найкраще збережених середньовічних замків – Красна Гурка.

Пожежа у середньовічному готичному замку сталася через непогашену сигарету, яку кинули у суху траву двоє хлопчаків. Після того, як вогонь миттєво охопив підніжжя пагорба, на якому височіє замок, сильний вітер закинув клапті палаючої трави на дерев’яний дах, і він тут же спалахнув. У результаті повністю згоріла дзвіниця. Полум’я там було настільки сильним, що розплавилися три дзвони, а решта замкових споруд позбулися дахів.

Пожежникам, які прибули на місце події, залишалося тільки розтягувати уламки дерев’яних крокв, які обрушилися на землю, і заливати їх водою.

Готичний замок Красна Гурка вважався одним із найкраще збережених у Словаччині і був великою туристичною визначною пам’яткою. Він був філією Національного музею Словаччини, у його приміщеннях була розміщена багата колекція середньовічної зброї та обладунків, а також експозиція одягу XVII-XIX століть.

Експерти міністерства культури Словаччини, оглянувши 11 березня наслідки пожежі, дійшли висновку, що 90% колекцій повністю збереглися, а знищені вогнем експонати, за винятком дзвонів, на щастя, великої цінності не становили. На думку реставраторів, відновлення згорілих замкових дахів може зайняти до двох років.

Поки пожежники робили свою справу, місцеві правоохоронці теж не сиділи склавши руки. Буквально через кілька годин їм вдалося затримати двох “паліїв”, якими виявилися місцеві хлопчаки віком 11 та 12 років. Вони зізналися, що боялися палити вдома і прийшли з єдиною сигаретою у кущі під стіни замку, щоб потайки зробити там свої перші затяжки...

Глава МВС Словаччини Даніел Ліпшиц заявив, що кримінальну справу про підпал, швидше за все, порушувати не будуть, тому що йдеться про неповнолітніх.

 

Струни для скрипки із павутини

Автор винаходу – співробітник японського медичного університету Нара Сігеесі Осакі. Для отримання волокон павутини він використав 300 самок павуків виду Nephila macu.

Виготов-ляючи скрипкову струну, дослідник сплітав із 3-5 тисяч окремих волокон жилу, в якій волокна орієнтовані в одному напрямку. Кожна струна потім складалася із трьох таких жил, які запліталися у протилежному напрямку.

Потім Осакі зайнявся виміром їх міцності на розрив. Павутинні струни виявилися не такими міцними на розрив, як жильні, але міцнішими, ніж нейлонові з алюмінієвим напиленням.

Дослід-ження за допомогою електронного мікроскопа показали, що павутинні струни мають у розрізі абсолютно круглий профіль. Винахідник вважає, що саме ця властивість павутинних струн надає їм міцності та унікальних акустичних властивостей. А критики вважають їх звучання м’яким і глибоким.

 

Канадці вибрали найміцніший міст зі спагетті

У Канаді вибрали найбільш міцний міст зі спагетті, пише The Daily Courier.

На конкурсі, який проводився у коледжі Оканаган у Британській Колумбії, переміг міст, спроектований 23-річним угорцем Петером Шандором.

Міст Шандора витримав вагу у 384 кілограми – у два рази більше, ніж всі інші мости, що брали участь у конкурсі.

Шандор, який вивчає інженерну справу в коледжі Ньїредьгази в Угорщині, заявив, що дуже радий перемозі. Він розповів, що витратив на будівництво моста 140 годин, а на проектування – кілька місяців.

Шандор брав участь у конкурсі з будівництва мостів зі спагетті тринадцятий раз, але перемогу отримав вперше. У 2011 році, на тому ж самому конкурсі в Оканагані, він зайняв третє місце. За його словами, тепер, після перемоги, він більше не буде брати участь у подібних змаганнях.

Конкурс з будівництва мостів зі спагетті проводиться у канадському коледжі щорічно вже 29 років. Він слугує своєрідною рекламою науці й інженерній справі і є одним із найбільш відомих подібних конкурсів у світі.

Рекорд конкурсу становить 443,58 кілограма – саме таку вагу витримав міст, спроектований угорськими студентами і представлений на конкурс у 2009 році. Вага самої конструкції при цьому складала всього 982 грами.

 

Швейцарці – проти збільшення відпусток

На референдумі, який відбувся у Швейцарії, громадяни висловилися проти збільшення гарантованої державою щорічної відпустки з чотирьох до шести тижнів. Про це повідомляє “Німецька хвиля”. 

Швейцарці взагалі охоче подорожують, а з огляду на високий курс франка їхати у закордонні відпустки стає дешево. І все-таки громадяни відхилили ініціативу щодо більшого часу на відпустку, винесену на всенародне обговорення профспілками. Відпочивати більше, ніж тепер, вони не хочуть.

На референдумі, який відбувся 11 березня, близько двох третин виборців Швейцарії (66,5 відсотка) висловилися проти продовження мінімальної річної відпустки з чотирьох до шести тижнів. У жодному з двадцяти шести кантонів ініціатива профспілки Travail.Suisse не отримала підтримки більшості.